Kulturní a poznávací akce 2016

Srní a Prášily
9. 5. 2016
Za pěkného květnového počasí jsme se vypravili na výlet na Šumavu. Cílem naší cesty byla nejprve Vlčí naučná stezka v Srní. Autem je možné dojet až k Návštěvnickému centru. Zde se hned ocitáme ve vlčím světě. Expozice věnovaná šelmám nás seznamuje s životem vlků a na obrazovce je možné sledovat tyto krásné šelmy on-line (pro případ, že je ve výběhu na vlastní oči nespatříme, což se může stát). 

Od NC se vydáváme po Vlčí naučné stezce (dlouhá 2 km), která vede do výběhu s vlky. Ten má rozlohu cca 3 ha a středem prochází 300 m dlouhá lávka, umístěná ve výšce 3–4 m nad zemí. Odtud můžeme vlky pozorovat. Máme štěstí, jsou tam! V době naší návštěvy měl vlčí pár mladé, takže jsme mohli vidět tři vlčí dorostence. To byla krása! Výběh skýtá svým obyvatelům vše, co potřebují – houštinku, aby se mohli skrýt před světem a v klidu odpočívat, dostatečně velký prostor pro putování i slunná místa, kde si mohou vyhřívat své kožichy. 
Po lávce se vracíme zpět a mimo výběh pokračujeme v okružní naučné stezce seznamující návštěvníky se stopami šelem, které žijí na Šumavě, a s některými zdejšími rostlinami a stromy. Vnímáme krásu – lesní velikány, balvany, mech, vzácnou dřípatku horskou… a svěží horský vzduch. Výprava za vlky se vydařila.
Osoby s pohybovým omezením mohou přejet na určené parkoviště a méně náročnou trasou se dostat na vyvýšenou lávku (i tak je dobré mít průvodce, terén je nerovný).
Druhým cílem dnešního výletu jsou Prášily a tamní botanická zahrada s bizony. Je to nejvýše položená botanická zahrada v České republice (875 m n. m.).  Vznikla v roce 2005 a rozkládá se na ploše 15 arů. Prohlédli jsme si zde původní šumavské rostliny a skalničky. Zahrada krášlí architektonická tvorba různých autorů. Botanická zahrada je venkovní a volně přístupná.
A pak už byl čas na cestu zpět domů.

Foto: Srní a Prášily

Koncert Jana Nedvěda (Plzeň)
23.10.2016
V nedělní podvečer jsme se vypravili do Měšťanské besedy v Plzni na koncert slavného písničkáře Jana Nedvěda. Očekávali jsme, že to bude krásné, a skutečně bylo. Slyšet na vlastní uši „zvony zvoní jen chvíli, ruce budou se třást…“ bylo velkým zážitkem.

Skvělí byli také jeho hosté – Jindra Koníř, vynikající hráč na klávesové nástroje, a Pavel Helan, písničkář, skladatel a hráč na kytaru a ukulele.

                                                                                                             Krásný hudební večer. 
Autor: Naďa Helmerová